Content is comming here as you probably can see.Content is comming here as you probably can see.
Farmakom e-Fatura PortalFarmakom Online! 2024 Sürümü Kurulum Dosyaları


( Son Güncelleme : 11/Ocak/2024 )

 


Dosya Yükleme işlemlerine başlamak için

Lütfen İşletim Sistemi ve Kurulum Tipi Seçimini Yapınız


v

v

Lütfen bekleyiniz...


Minimum Sistem Gereksinimleri
 
İşletim Sistemi : Windows 10 ve üzeri İşletim Sistemi -(Tavsiye edilen Windows 11 64 bit)
İşlemci : Çift çekirdek ve üzeri işlemciler
 
INTEL işlemci Modelleri  : Core 2, Quad Core, i5, i7
  AMD İşlemci Modelleri  : 2 veya 4 çekirdekli
Network (Ağ) Bağlantısı : Gigabit Ağ BağlantısıFarmakom Online! SQL Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Kuruluma başlamadan önce yapılması gerekenler;

 • Yukarı belirtilen "Minimum Sistem Gereksinimleri" bölümünü kontrol ediniz. Kurulum yapacağınız sistemin en az minumum konfigürasyona sahip olduğundan emin olunuz. Daha düşük bir konfigürasyonlu bir sisteme kurulum yaptığınızda Microsoft SQL Server uygulamasının performansı düşük olacağı için Farmakom Online! program performansı da düşecektir.
   
 • Windows işletim sistemi ile birlikte gelen ve bilgisayarınızda yüklü olan "Windows Update" kısmını kullanarak işletim sistemi güncellemelerinizi yapınız.
   
 • Farmakom Online! SQL kurulumu yapmak için bilgisayarınızda Farmakom Online! Access sürümünün yüklü olması gerekmektedir. Eğer bilgisayarınızda çalışır durumda bir Farmakom Online! kurulumu yoksa öncelikle Farmakom Online! Temel Program kurulumunu yapınız.
   
 • Masaüstünde bulunan "Bilgisayarım" simgesine sağ tuşla tıklayarak "Özellikler" kısmında görebileceğiniz işletim sistemi türünüze göre (Windows 32 bit veya 64 bit) yukarıda bulunan uygun kurulum dosyasını bilgisayarınıza yükleyiniz.
   
 • İndirmiş olduğunuz Ana Makina kurulum dosyasını çalıştırınız.
Ana Makina Kurulum İşlemleri;
 
 • Kurulum dosyası çalıştıktan sonra aşağıda görüntüsü bulunan ekran karşınıza gelene kadar herhangi bir işlem yapmayınız. Bu esnada Microsoft SQL Server uygulaması sisteminize kurulacaktır.
   
 • Eğer kurulum esnasında aşağıda belirtilen ekran dışında herhangi bir mesaj çıkıyor ise kurulum esnasında bir hata oluşmuş anlamına gelmektedir. Bu aşamada karşılaşacağınız hata Microsoft SQL Server kurulumu esnasında yaşanan bir hata mesajıdır. Hata ile karşılaşılması durumunda SQL Server kurulumu tamamlanmadığı için Farmakom Online! kurulum işlemleri başlatılamayacaktır.

  SQL Server kurulumu esnasında yaşanan sorunun çözümü probleme göre değişkenlik gösterecektir. Başlıca çözümler ele alındığında "Microsoft Framework 3.5" kurulumu sistemden kaldırılarak yeniden kurulabilir. Eğer İşletim sistemi güncellemeleri yapılmamış ise İşletim sistemi güncellemeleri yapılmalıdır. Yaşanan sorunun çözülememesi durumunda işletim sisteminin yeniden kurulması gerekebilir.

  Gerekli düzenlemeler yapılıp tekrar kurulum yapılmak istendiğinden öncelikle "Program Ekle/Kaldır" bölümünden "Microsoft SQL Server 2008" kurulumu ve ilgili tüm kurulumlar kaldırılarak işletim sistemi yeniden başlatılmalıdır. Ardından ilk adımdan başlayarak işlemler tekrar edilmelidir.
   
 • Microsoft SQL Server kurulumu başarıyla tamamlandıktan sonra aşağıda belirtilen ekran açılacaktır.


 

 • Yukarıda belirtilen ekran üzerinde;

  Eğer Sıfır Kurulum Yapılacak ise;  Herhangi bir işlem yapılmaksızın "Devam >" butona basılmalıdır. Bu işlem sonucunda herhangi bir bilgi aktarım işlemi gerçekleşmeyecek ve programınız Farmakom tarafından sağlanan güncel ilaç bilgilerini içeren veritabanı ile açılacaktır.

  Daha öncede SQL sürümü kullanıyor ve yeniden kurulum yapıyorsanız ve önceden kullanmış olduğunuz SQL Sürümü üzerinden almış olduğunuz yedeği açarak programı kullanacaksanız bu seçeneği seçerek sıfır program kurulumunu tamamlayınız. Programı açtıktan sonra yedek yükleme kısmından almış olduğunuz yedeği yükleyiniz.

  Eğer Access Sürümü kullanılıyor ve SQL sürümüne yeni geçiş yapılıyor ise (Access Sürümünden Bilgi Aktarımı Yapılacak ise); Bu ekran üzerinde bulunan "Üç Nokta" butonuna basılarak Farmakom Online! Access sürümünün kurulu olduğu dizin içerisinde bulunan DAT dizini seçilerek "Devam >" butonuna basılmalıdır.


 

 • Devam butonuna basıldıktan sonra yukarıda belirtilen ekran görüntülenecektir. Bu ekran üzerinde bulunan yönergeleri takip ederek "Devam >" butonuna basınız. Devam butonuna bastıktan sonra aktarım işlemi başlayacaktır. Aktarım süresince herhangi bir işlem yapmaksızın bekleyiniz. Aktarım işlemi veri yoğunluğunuza bağlı olarak uzun sürebilir.
   
 • Aktarım işlemi tamamlandıktan sonra eğer ilk defa SQL Sürümüne geçiyor iseniz 0(312) 495 00 95  numaralı telefondan Farmakom'u arayarak Lisans tipinizi "SQL" olarak düzelttirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde Farmakom Online! programı Access olarak açılacak yapmış olduğunuz değişiklikler dikkate alınmayacaktır.
Terminal Makina Kurulum İşlemleri;
 
 • Windows işletim sistemi ile birlikte gelen ve bilgisayarınızda yüklü olan "Windows Update" kısmını kullanarak işletim sistemi güncellemelerinizi yapınız.
   
 • Farmakom Online! terminal makina kurulumu yapmak için bilgisayarınızda Farmakom Online! Access sürümünün yüklü olması gerekmektedir. Eğer bilgisayarınızda çalışır durumda bir Farmakom Online! kurulumu yoksa öncelikle Farmakom Online! Temel Program kurulumunu yapınız.
   
 • Üst kısımda bulunan Farmakom Online! 2021 Sürümü Terminal Makina SQL Kurulum dosyasını bilgisayarınıza yükleyerek çalıştırınız.
   
 • Farmakom Online programını çalıştırarak "Terminal Makina" kurulumunu seçiniz. Açılacak olan ekran üzerinde Ana Makina üzerinde açmış olduğunuz paylaşımdan Farmakom Online! ana makina program dizinini seçiniz.
Ana Makina Paylaşım ve Güvenlik Duvarı Ayarları;
 
 • Ana Makina üzerinde Farmakom Online! programının kurulu olduğu "Farmakom" dizinine tam paylaşım verilmelidir. Paylaşım üzerinde "Güvenlik" kısmında Tüm kullanıcılar için (Everyone) tam yetki verilmelidir.  Aksi takdirde Terminal Makina, Ana Makina Farmakom dizini göremeyecek veya görese bile yazma hakkı olmadığı için Terminal makina açılamayacaktır.
   
 • Windows güvenlik ayarlarından "Şifresiz Paylaşım" seçilmelidir. Aksi takdirde Terminal makina üzerinden Ana makinaya erişilmek istendiğinden "Kullanıcı Adı" ve "Şifre" sorulacaktır.
   
 • Windows Güvenlik Duvarı ve kurulu ise sisteminizde bulunan "Security" programından SQL Server için gerekli olan "TCP 1433" ve "UDP 1434" portları açılmalıdır veya Güvenlik Duvarları devre dışı bırakılmalıdır. Aksi takdirde Terminal Makina, Ana Makina SQL kurulumuna ulaşamayacaktır.
   
 • Windows Güvenlik Duvarı ve kurulu ise sisteminizde bulunan "Security" programından paylaşım için gerekli olan izinler tanımlanmalıdır. Aksi takdirde Terminal Makina, Ana Makina Farmakom dizinine ulaşamayacaktır.

 

Önemli Hatırlatma :

Farmakom Online! Eczane Programı Güncel SQL sürümü bu sayfadan ücretsiz olarak yüklenebilmektedir. Kurulum dosyalarını bu sayfadan indirerek kendiniz (Windows işletim sistemleri hakkında yeterince bilgi sahibi olmayı gerektirir) kurulum yapabileceğiniz gibi, herhangi bir bilgisayarcıdan, Farmakom Eczane Programı Yetkili Satıcısından veya Satın aldığınız/alacağınız Farmakom Uzaktan Destek Paketi yardımı ile kurulum işlemini yaptırabilirsiniz.
 

Farmakom Online! Teknik Destek Ekibi
KVK Politikası Aydınlatma Metni Çerez Politikası
Bu site en az 1024x768 çözünürlükte IE8+ ile görüntülenebilir - Copyright 2023 © Farmakom A.Ş.